Częściowe zaćmienie Słońca. Zlot grupy Astro-SIG ze Stowarzyszenia MENSA Polska w Supraślu.

Częściowe zaćmienie Słońca w dniu 20 marca 2015 r. było obserwowane w całym kraju, przy bardzo sprzyjającej, wyżowej pogodzie. Członkowie Białostockiego Oddziału PTMA zjawisko te rejestrowali w kilku lokalizacjach – w Białymstoku, Michałowie i Supraślu.

IMG_6592

Największa grupa (6 członków Oddziału) obserwowała zjawisko na terenie pensjonatu „Stokrotka” w Supraślu, gdzie miał miejsce współorganizowany przez nas zlot miłośników astronomii zrzeszonych w stowarzyszeniu MENSA Polska. Dziewięcioro uczestników mini-zlotu przybyło na teren Podlasia z różnych zakątków Polski, nawet ze Szczecina i Gdańska. Maciej Jarmoc fotografował zjawisko za pomocą zestawu NEQ6 / ED80 / Canon 550, wykonując  co 30 sekund całą serię fotografii zaćmienia w ognisku głównym. 

zacmienie_skiba

Szczepan Skibicki w plenerze fotografował przebieg zaćmienia obiektywem szerokokątnym. Wojciech Burzyński, Wojciech Siekan, Marcin Wojnicz oraz Szymon Januszewski obserwowali zaćmienie wizualnie za pomocą Synty Sky-Watcher 20 cm oraz refraktora Celestron NexStar 102 SLT, wyposażonych w filtry z folii mylarowej.

IMG_6616 IMG_6564 IMG_6541

Stanowiska obserwacyjne odwiedzili znajomi – łącznie było około 25 osób.

IMG_6549 IMG_6559 IMG_6574 IMG_6570

Gdy zjawisko dobiegło końca rozpoczęły się prelekcje astronomiczne dla uczestników spotkania. Wojciech Burzyński przedstawił 2 referaty mówiące o zjawiskach zaćmień Słońca oraz o brzegowych zakryciach gwiazd przez Księżyc. Maciej Jarmoc wraz ze Szczepanem Skibickim pokazali zaś jak zająć się astrofotografią w teorii i praktyce.

IMG_6626 IMG_6630

Poniżej galeria podsumowująca całe spotkanie:

 CAŁA GALERIA ZLOTU ASTRO-SIG MENSA POLSKA

Tuż po godzinie 14 z Białegostoku było widać słońce poboczne.

IMG_6636

Piotr Gibulski obserwował i pokazywał zaćmione Słońce współpracownikom z budynku Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

gibulski-zacmienie

Marek Biały starał się uchwycić zaćmienie z okolic miejscowości Mannheim w Niemczech przy pomocy teleobiektywu 135 mm.

bialy_zacmienie

Tomasz Białkowski przygotował pokaz zjawiska dla uczniów w III LO w Białymstoku przez teleskop słoneczny LUNT. Podczas pokazu z teleskopu skorzystało kilkaset osób. Poniższą fotografię wykonał Wiktor Brzósko.

bialkowski_zacmienie

Marcin Siekierko przygotował stanowisko obserwacyjne przed budynkiem GOK-u w Michałowie. Obraz z teleskopu Uniwersał 150/900 był wyświetlany na ekranie monitora.

siekierko_zacmienie1 siekierko_zacmienie2 siekierko_zacmienie3