Demontaż sprzętu z obserwatorium UwB (ul. Krakowska 9a)

       14 kwietnia 2016 roku nastąpiła przeprowadzka sprzętu z Pracowni Astronomicznej Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu w Białymstoku do siedziby kampusu UwB. Wyprowadzka podyktowana jest sprzedażą nieruchomości należącej do UwB, na dachu której mieściło się od 30 lat (rok założenia 1986) to obserwatorium.

" Na ostatnim piętrze akademika (Dom Studenta nr 2 "Kujonek") przy ul. Krakowskiej 9a mieścił się pokój do zajęć i ciemnia fotograficzna. Na dachu budynku był taras obserwacyjny i 3-metrowa kopuła. Do obserwacji wizualnych i wykonywania fotografii wykorzystywane były dwie lunety z obiektywami apochromatycznymi 100/1000 mm oraz teleskop systemu Maksutova "Meniscas " 150/2250 mm ustawiane na tarasie. Pod kopułą zaś zamontowany był od 2000 r. teleskop Meade LX200 o średnicy lustra 305 mm, wyposażony w kamerę CCD Pictor 416 XTE (768 x 512 pix.)" 
- wyciąg z informacji ze strony "Pracowni Astronomicznej" - W. Burzyński

Nowe a zarazem nowoczesne obserwatorium astronomiczne wraz z salą planetarium, ma stanąć na terenie kampusu UwB w przeciągu ok. 2 lat. Jako przedstawiciel OB PTMA, do pomocy przy pracach demontażowych,  był obecny Prezes Oddziału – Wojciech Burzyński. Oto kilka fotografii z przebiegu prac: