Dzień Akademicki Festiwalu Nauki -22 maja 2016 r.

Za nami bardzo udany Dzień Akademicki!

Nasze stoisko odwiedziło wiele osób, głównie rodzin z dziećmi. Zużyliśmy dużo więcej materiałów do mapek niż w ubiegłym roku. Do teleskopów ustawiały się kolejki chętnych. Problemem było zachmurzenie, które powodowało kilkuminutowe przerwy w obserwacjach, ale w tym czasie kierowaliśmy odwiedzających do stolika, przy którym odbywały się warsztaty. Składam ogromne podziękowania wszystkim członkom PTMA Białystok, którzy wnieśli swój wkład w przygotowanie i przeprowadzenie imprezy:

Maciek Jarmoc, który był od samego początku i zapewnił odwiedzającym możliwość bezpiecznej obserwacji Słońca i cierpliwie wyjaśniał naturę naszej najbliższej gwiazdy. Momentami było to trudne zadanie, kiedy ktoś z publiczności dysponował swoją prywatną „wiedzą” odporną na wszelkie naukowe argumenty (poniżej zdjęcia Maćka):

Marcin Wojnicz, który przez cały dzień praktycznie bez przerwy siedział pod namiotem i prowadził warsztaty z tworzenia obrotowych mapek nieba, jak również konstruował proste spektroskopy, których precyzja wykonania była bardzo duża. Do tego zorganizował gnomon i stanowisko z obliczeniami.

Ewa Pawlak, która dzielnie się spisywała, przez większość dnia robiąc mapki i cierpliwie tłumacząc odwiedzającym zasady ich używania. Jednocześnie był to jej debiut w tych warsztatach, który można uznać za bardzo udany!

Gabriel Murawski, który wspierał nas na obu stanowiskach. Gdy było trzeba, siedział przy mapkach, innym razem pomagał przy teleskopach. Gabriel był pierwszy raz na naszej dużej imprezie i sprawdził się bardzo dobrze (poniżej zdjęcia Gabriela):

Maciej Borkowski, który zrobił nam dobrą zmianę pod namiotem i świetnie się spisywał przy mapkach. Maciek również pierwszy raz siedział na warsztatach, ale poradził sobie bardzo dobrze.

Praca to żmudna, ale pokazanie tych mapek najmłodszym i zaangażowanie rodziców w ich przygotowanie daje nadzieję, że pojawi się jakieś zainteresowanie astronomią.

Piotr Gibulski, który dotarł później, ale zdążył pomóc przy teleskopach. Dziękujemy!

Podziękowania należą się też Tomaszowi Białkowskiemu, który zapewnił nam materiały do budowania spektroskopów. Co prawda w tym roku było mniejsze zapotrzebowanie na nie (zrobiliśmy dosłownie parę sztuk), ale tuby na pewno się nie zmarnują 🙂 Nasze stoisko odwiedzili jeszcze P. Franciszek Chodorowski z Michałem Chodorowskim oraz zapewne inne osoby, których nie wymieniłem. Jeśli kogoś pominąłem, przepraszam.

Dziękuję wszystkim za całego serca za pomoc w tym dniu. Każdy z Was przyłożył rękę do tego wielkiego święta nauki. Ten dzień akademicki był ze wszech miar wyjątkowy i chyba najlepszy w historii. Cieszę się bardzo, że mogliśmy razem to wszystko tworzyć! Mam nadzieję, że formuła festiwalowa w PTMA Białystok będzie kontynuowana. Jeszcze raz wszystkim dziękuję!

Łukasz Wołyniec – sekretarz OB PTMA

Obecni członkowie (10): Tomasz Białkowski, Gabriel Murawski, Ewa Pawlak, Marcin Wojnicz, Piotr Gibulski, Łukasz Wołyniec, Maciej Jarmoc, Maciej Borkowski, Franciszek i Michał Chodorowscy (obaj gościnnie).