Zebranie OB PTMA – 04.XI.2013.

          W listopadzie wyjątkowo zamiast w pierwszy wtorek miesiąca spotkaliśmy się dzień wcześniej. Pierwszą częśc spotkania zdominował temat rakiet redukcyjnych poruszony przez naszego gościa – Piotra Sewastianika z Polskiego Towarzystwa Rakietowego (http://www.rakiety.org.pl). Piotr opowiedział nam sporo o rakietach, zareprezentował zdjęcia i filmy związane z tą tematyką oraz zachęcał nas do współpracy z miejscowymi członkami PTR, głównie pod kątem rejestracji startu rakiety przez sprzęt optyczny. Mamy nadzieję na zaproszenie do testowego startu rakiety w celu zdiagnozowania poziomu trudności zarejestrowania tego niezwykle szybkiego zjawiska posiadanym przez nas sprzętem. Kontakt z Piotrem będzie utrzymywał w imieniu OB PTMA Łukasz Wołyniec.

         Temat lokalizacji „dobrych” miejsc obserwacyjnych pod kątem astrofotografii obiektów DS w najbliższych okolicach Białegostoku przedstawił Maciek Jarmoc wraz z Anatolem Matwiejczykiem. Wstępnie dobre rokowania daje rejon wsi Pomigacze i Koplany, co potwierdza Wojciech Burzyński na podstawie rekonesanu podczas swoich wycieczek biegowych.

        Szymon Januszewski opowiedział nam o swojej niedawnej wizycie w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i rozdał zainteresowanym program najbliższych prelekcji astroniomicznych w CNK.

        Począwszy od tego miesiąca wcielamy w życie pomysł Wojciecha Burzyńskiego rzucony podczas jednego z październikowych astrofotograficznych spotkań obserwacycjnych. Mianowicie: chcąc zwiększyc stan kasy Oddziału postanowiliśmy podczas naszych comiesięcznych zebrań będzie przeprowadzana dobrowolna zbiórka darowizny w kwocie 10 zł od każdego obecnego na spotkaniu członka OB PTMA. Zebrane kwoty zasilą naszą kasę z głównym przeznaczeniem na zakupy najpotrzebniejszych akcesorii astronomicznych. W pierwszym rzędzie planujemy zakup programowalnego elektronicznego wężyka spustowego do aparatów marki Canon, które to aparaty posiadają nieomal wszyscy członkowie zainteresowani astrofotografią w naszym Oddziale.

Pierwsza zbiórka przebiegła bardzo obiecująco – wszystcy obecni członkowie przyjęłi pomysł pozytywnie i tym samym kasa Oddziału powiększyła się dziś o kwotę 80 zł.

      Na spotkaniu obecny był nasz nowy kolega, poznany wcześniej na obserwacjach astrofotograficznych koło miejscowości Mińce – Szczepan Klepacki. Szczepan zadeklarował, że niebawem przystąpi do OB PTMA,  z czego wszyscy się bardzo cieszymy.

Obecni członkowie (8): Białkowski Tomasz, Burzyński Wojciech, Chodorowski Franciszek, Chodorowski Michał, Januszewski Szymon, Jarmoc Maciej, Matwiejczyk Anatol, Wołyniec Łukasz.

Obecni goście (2): Klepacki Szczepan, Sewastianik Piotr.