Niepubliczna SP w Niewodnicy Kościelnej – 12.III oraz 17.X.2014.

             Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Niewodnicy Kościelnej to placówka z którą współpracujemy już od dłuższego czasu. W roku 2014 udało nam się  dwukrotnie urządzić zajęcia z astronomii dla jej uczniów – pokaz nieba 12 marca oraz pogadankę tematyczną w dniu 17 października. Zainteresowanie zarówno ze strony dzieci jak i rodziców, okazało się być tak wielkie, że Dyrekcja placówki poprosiła nas o częstsze spotkania z dziećmi, na których poruszana byłaby tematyka astronomiczna. Po udanym wiosennym pokazie nieba, który przeprowadzili Maciej JarmocTomasz Kosiński, nastąpiło kolejne spotkanie z dzieciakami – 17 października 2014 roku. Spotkanie, tym razem za dnia, poprowadził ponownie Tomasz Kosiński. Uczniowie mieli się dowiedzieć o tym, czym są gwiazdozbiory i  jak je odnajdywać na niebie. W planie prelekcji było też omówienie najprostrzych astronomicznych obserwacji wizualnych, takich bez użycia sprzętu optycznego. Na sam koniec zaplanowaliśmy powiedzenie kilku słów o sprzecie używanym podczas obserwacji astronomicznych.

Tomasz Kosiński podczas spotkania z dziećmi 17.X.2014.
Dzieci poznały różne konstrukcje sprzętu do przeprowadzania obserwacji astronomicznych – 17.X.2014.

               Punkt pierwszy pogadanki zrealizowaliśmy wspólnie z Dyrekcją, rozdając dzieciom obrotowe mapki nieba w formie dwukartkowego wydruku, do samodzielnego wycięcia i poskładania. W czasie tego mini-wykładu poinstruowaliśmy uczniów jak korzystać z tych własnoręcznie wykonanych pomocy naukowych. Opowidzieliśmy o tym czym są gwiazdozbiory, jak je odnajdywać na niebie przy pomocy mapki obrotowej i w jakich warunkach najlepiej jest przeprowadzać obserwacje astronomiczne. Uczniowie dowiedzieli się jak ważną sprawą jest adaptacja wzroku do ciemności i dlaczego podczas nocnych obserwacji najlepiej używać latarki z czerwonym światłem.

             Druga część spotkania to zareprezentowanie dzieciom przywiezionych przez nas teleskopów. W przystępnych dla uczniów słowach zostały objaśnione podstawy działania tych urządzeń. Słuchaczy zakoczył fakt, że nawet prostą lornetkę można wykorzystać do obserwacji nieba. Furorę zrobił oddziałowy teleskop ze skomputeryzowanym montażem SkyWatcher Synta NEQ6 SynScan PRO. Gdy po wciśnięciu przycisku pilota zaczął się poruszać, dzieciaczki zgodnie wydały z siebie głośnie „wow”!

niewodnica3_17102014
Pokaz nieba na terenie NSP w Niewodnicy Kościelnej – 12.III.2014.

              Okazało się jednak, że dzieciaki są tak głodne wiedzy, że w każdej możliwej chwili zasypywały prowadzącego gradem pytań, których fachowość, biorąc pod uwagę wiek uczestników (klasy od I do III) nierzadko zaskakiwała! Nie obyło się też bez komicznych akcentów, gdy jeden z najmłodszych chłopców słysząc stwierdzenie, że Słonko zgaśnie za kilka miliardów lat, chciał iść do sklepu po baterie do latarki bo „przecież będzie ciemno”.

              Podsumowując – dzieciaki udało nam się  zainteresować na tyle, że wciąż domagają się kolejnych spotkań i obserwacji. Rodzice dziekują za możliwość skorzystania z teleskopów, natomiast Dyrekcja szkoły pyta o możliwość utworzenia koła astronomicznego pod patronatem PTMA.

Tomasz Kosiński