Roczne archiwum: 2014

Zebranie OB PTMA – 02.XII.2014.

 • Planowane jest spotkanie członków Oddziału z Kazimierzem Błaszczakiem, jedynym Polakiem, który zakwalifikował się do załogowego lotu na Marsa w ramach projektu „Mars One” – padła więc propozycja przesunięcia terminu zebrania OB PTMA na 12 stycznia 2015r, kiedy to pan Błaszczak planuje być w Białymstoku z prelekcją w II LO –T. Białkowski
 • Relacja T. Białkowskiego z konferencji „Astronomia i badania kosmiczne w edukacji”, która odbyła się 9.XI.2014r. w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie
 • Prezentacja fotografii galaktyki M31 wykonanej przez F. Chodorowskiego obiektywem Pentacon 4/300 mm w dniu 27.X.2014r.
 • Objaśnienie metodyki obserwacji brzegowych zakryć gwiazd przez Księżyc – W. Burzyński
 • Istotę siły grawitacji starał się rozwikłać A. Matwiejczyk

Po zakończeniu zebrania, już poza budynkiem, zaobserwowaliśmy żółto-pomarańczowy bolid w widocznym rozpadem. Zjawisko miało miejsce ok. godz. 19:56 CWE i jasność w granicach -6 mag. Leciał w kierunku wschodnim na wysokości około 30 stopni. Zjawisko to może być tożsame ze zjawiskiem zarejestrowanym przez stację sieci Polish Fireball Network Pracowni Komei i Meteorów w Otwocku: http://www.pkim.org/files/m20141202_185819_pfn40_pav52.jpg

Ustaliliśmy, że następne zebranie Oddziału, co prawda już w nowym roku, będzie spotkaniem opłatkowym.

Obecni członkowie (9): Białkowski Tomasz, Burzyński Wojciech, Chodorowski Franciszek, Chodorowski Michał, Danilczuk Katarzyna, Jarmoc Maciej, Klepacki Szczepan, Matwiejczyk Anatol, Wołyniec Łukasz.

Obecni goście (2): Bielska Aneta, Borkowski Maciej.

Próba obserwacji zakrycia ro Psc przez Księżyc

          Dziś w lokalizacji Zachodnia 15 zaplanowaliśmy obserwacje wraz nagraniem video przebiegu zakrycia dość jasnej (4,3 mag) gwiazdy ro Psc przez Księżyc. Niestety, pomimo bezchmurnego nieba, zakończyła się ona jedynie pokazem powierzchni Księżyca dla okolicznych mieszkańców przy powiększeniu 77x. Okazało się bowiem, że Wojciech Burzyński  (tzw. „stary zakryciowiec„) pomylił się przy konwersji momentu zjawiska wg. czasu UT na lokalny czas zimowy. Zjawisko zaszło więc godzinę wcześniej a my zdumieni zastanawialiśmy się gdzie jest gwiazda :)) Zauważyliśmy ją później już w dużej odległości od tarczy Księżyca, sporo czasu po jej odkryciu. Mieliśmy drobne problemy z ustawieniem ostrości – Księżyc w pełni bardzo prześwietla obraz czułej kamery. Był to jednak dobry trening i test sprzętu przed przyszłymi zjawiskami zakryciowymi, zwłaszcza przed brzegówką Aldebarana  w dniu 21.04.2015r.

Na zestaw obserwacyjny składał się sprzęt:

 • teleskop Meade ACF 203/2000 mm,
 • kamera Watec 902H,
 • inserter czasu GaPa-JaWil, oparty o DCF (ver. 2007),
 • videograbber Aver Media EZMaker 7,
 • laptop (RAM 3GB, Win7).

Zebranie OB PTMA – 04.XI.2014.

       Na listopadowe spotkanie Oddziału przybyło wielu członków jak i sporo gości, 18-osobowa frekwencja zmusiła do przeniesienia się na większą salę. Początek zebrania to prezentacja teleskopu TAL-1 „Mizar” dla Kasi Danilczuk, która właśnie wypożycza ten sprzęt. Dr inż. Franciszek Chodorowski rozszerzył te „szkolenie” na wszystkich zebranych – opowiedział jak można wykorzystać teleskop w obserwacjach i jak wykonywać nim fotografie nieba. Zaprezentował autorski sposób ustawiania montażu teleskopu na biegun nieba. Na koniec tej części spotkania obejrzeliśmy fotografie nieba wykonane przez pana Franciszka właśnie przy użyciu tego modelu teleskopu. Przy okazji zobaczyliśmy także ostatnie fotografie wykonane przez Maćka Jarmoca przez oddziałowy zestaw NEQ6+ED80.

     Gościliśmy dziś Macieja Borkowskiego – ucznia II LO w Białymstoku. Maciek już wcześniej (5 września br.) obserwował niebo z nami w Ignatkach. W planach ma zakup 20-cm teleskopu Newtona, który ma być prezentem na obchodzone jeszcze w tym miesiącu 18 urodziny. Mamy nadzieję, że Maciej dołączy do nas niebawem jako pełnoprawny członek Towarzystwa.

        Kolejnym gościem zebrania był Krzysztof Gaca, należący do Stowarzyszenia „MENSA Polska”. Planujemy razem z grupą członków Mensy interesujących się astronomią (grupaAstro SIG„Special Interest Groups”) zorganizować w przyszłym roku mini-zlot w okolicach Białegostoku. Mógłby się on rozpocząć w dniu zjawiska częściowego zaćmienia Słońca, czyli 20 marca. Wstępnie na lokalizację wydarzenia typujemy Supraśl. Ze swojej strony proponujemy przeprowadzenie warsztatów wykonywania fotografii astronomicznych, prelekcje na temat sprzętu obserwacyjnego, zjawisk zakryciowych i zaćmieniowych. Osobiście Krzysztof planuje zakup sprzętu obserwacyjnego, który posłuży mu głównie do obserwacji panoramy miasta jak i obiektów na niebie.

        Wojciech Burzyński poinformował o zakryciu brzegowym Aldebarana w przyszłym roku. Do zjawiska dojdzie kilkanaście kilometrów na północ od Augustowa w dniu 21 kwietnia 2015 r. Zjawisko zajdzie jeszcze na jasnym tle nieba (Słońce -2 stopnie pod horyzontem) i będzie praktycznie widoczne tylko w naszym województwie. W związku z tym oczekujemy przyjazdu zakryciowców z całego kraju, zwłaszcza grupy warszawskiej. Ze swojej strony powinniśmy obstawić 3 stanowiska z elektronicznymi inserterami czasu. Więcej o zjawisku na stronie Janusza Wilanda: http://astrojawil.pl/blog/kronika/2015-04-21-brzegowe-zakrycie-aldebarana/

      Planujemy wznowienie na zebraniach prelekcji astronomicznych, które miałyby za zadanie samokształcenie, uzupełnianie i pogłębianie wiedzy. Taka forma prowadzenia spotkań byłaby również bardziej interesująca dla naszych gości. Wstępnie ustaliliśmy, że pilotażową pogadankę wygłosi na następnym spotkaniu Karol Żukowski – temat będzie dotyczył księżyców planet i sond kosmicznych.

      Na zakończenie spotkania teleskop Mizar został wyniesiony przed gmach Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie przeprowadziliśmy obserwacje powierzchni Księżyca. Jednocześnie był to mały pokaz dla przechodzących obok – kto chciał mógł podziwiać Księżyc zbliżający się do pełni. Przed budynkiem dołączył do nas dr Roman Matuszewski, którego już raz gościliśmy na zebraniu w czerwcu br. Najwięcej radości z obserwacji miała zaś 5-letnia córka Karola, Emilia.

Obecni członkowie (14): Tomasz Białkowski, Wojciech Burzyński, Franciszek Chodorowski, Michał Chodorowski, Katarzyna Danilczuk, Szymon Dykiert, Szymon Januszewski, Maciej Jarmoc, Piotr Gibulski, Tomasz Kosiński, Anatol Matwiejczyk, Marcin Wojnicz, Łukasz Wołyniec, Karol Żukowski

Obecni goście (5): Ewa Podbielska, Emilia Żukowska (5 lat !), Krzysztof Gaca (MENSA
Polska), Maciej Borkowski, Roman Matuszewski (tylko obserwacje).

NASTĘPNE SPOTKANIE ZAPLANOWANE NA WTOREK, 2 GRUDNIA, GODZ. 18:00

Zebranie OB PTMA – 07.X.2014.

             Dziś gościliśmy na zebraniu miłośniczkę astronomii z Wasilkowa, Anetę Bielską. Mam nadzieję, że nowo zapoznaną koleżankę zachęciliśmy do współpracy z naszym Oddziałem. Jak na razie Aneta obserwuje niebo lornetką. Zaoferowaliśmy swoją pomoc w doborze sprzętu do obserwacji, a najlepiej uczynimy to wybierając się razem z nią pod pogodne, rozgwieżdżone niebo. Oczywiście, pomożemy także w każdej innej sprawie związanej z astronomią, w pogłębianiu wiedzy teoretycznej jak i w praktycznej obserwacji nieba.

            Wojciech Burzyński zrelacjonował przebieg zebrania Zarządu Głównego PTMA, które odbyło się 4 października w Krakowie. Najważniejszy wniosek z tego zebrania to taki, że nasze Towarzystwo czekają dość szybkie zmiany (w tym zmiana treści Statutu), które mają za zadanie poprawę obecnego wizerunku PTMA, unowocześnienie go i umożliwienie oddziałom terenowym jeszcze większej swobody w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na działania lokalne. Spośród członków ZG PTMA została wyłoniona komisja d/s wprowadzenia zmian w Statucie. Informacja o tych działaniach zostanie jeszcze rozesłana do Oddziałów, każdy członek będzie mógł przesłać do komisji swój pomysł na jeszcze lepsze działanie PTMA. Krótka relacja z zebrania ZG znajduje się tu: https://www.facebook.com/zgptma/posts/1466714116886918?notif_t=notify_me

           Tomek Kosiński poinformował nas, że dyrekcja Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Niewodnicy Kościelnej jest zainteresowana przeprowadzeniem ponownego pokazu nieba dla dzieci. Jak tylko pozwolą na to pogoda i czas z miłą chęcią natychmiast się tam udamy.

           Kolega Szymon Dykiert zaopiekuje się oddziałowym ATM-owym teleskopem 25 cm. Sprzęt przekaże mu Anatol Matwiejczyk, u którego teleskop ten przebywał spory czas, przez co zestaw został mechanicznie dopieszczony, za co należą się Panu Anatolowi ogromne podziękowania.

           Maciek Jarmoc pokazał zdjęcie galaktyki M31 wykonane oddziałowym zestawem NEQ6+ED80. Fotografia składała się z 22 ekspozycji, po 300 sekund każda klatka. Finalną obróbkę przeprowadził Michał Kałużny z Leszna – strona Michała http://astrofotografia.pl/

Obecni członkowie (10): Wojciech Burzyński, Franciszek Chodorowski, Michał Chodorowski, Szymon Dykiert, Maciej Jarmoc, Piotr Gibulski, Tomasz Kosiński, Anatol Matwiejczyk, Marcin Wojnicz, Łukasz Wołyniec.

NASTĘPNE SPOTKANIE ZAPLANOWANE NA WTOREK, 4 LISTOPADA, GODZ. 18:00

Zebranie OB PTMA – 02.IX.2014.

Na powakacyjnym spotkaniu OB PTMA powitaliśmy w naszym gronie nową członkinię. Katarzyna Danilczuk jest z Białegostoku i już od dawna pasjonuje się  astronomią. Kasia poważnie myśli o zakupie pierwszego teleskopu w czym na pewno Jej doradzimy.

Spotkanie zdominował temat komet – Franciszek Chodorowski przestawił najnowsze swoje zdjęcia komety C/2014 E2 (Jacques) oraz archiwalny, nie publikowany dotąd slajd z kometą Hale-Bopp z dnia 30 marca 1997r.

Ustaliliśmy także, że dostosujemy dwa teleskopy o średnicy 25 cm do współpracy z montażem NEQ6 – jeden oddziałowy ATM-owy tubus z lustrem 25 cm, którym opiekuję się Anatol Matwiejczyk oraz tubę optyczną Synty SkyWatcher Maćka Jarmoca. Teleskop Maćka ucierpiał swego czasu w pożarze, więc razem z p. Anatolem mają zamiar przywrócić go do życia – być może wystarczy jedynie umycie lustra. Do sprzęgnięcia z montażem potrzebujemy obejm na w/w średnicę oraz szyny dovetail.

Wojciech Burzyński przekazał do oddziałowej biblioteki dwie książki o tematyce astronomicznej będące niegdyś własnością śp. Tadeusza Maliszewskiego. Książki napisane są w języku rosyjskim i w zasadzie mają wartość wyłącznie archiwalną, ze względu na zawartą w nich wiedzę sprzed kilkudziesięciu już lat.

Uzgodniliśmy także, że spotkanie obserwacyjne odędzie się w czwartek 4 września na posesji Maćka Jarmoca w Ignatkach.

Obecni członkowie (9): Wojciech Burzyński, Franciszek Chodorowski, Michał Chodorowski, Katarzyna Danilczuk, Szymon Dykiert, Maciej Jarmoc, Szczepan Klepacki, Anatol Matwiejczyk, Łukasz Wołyniec.

NASTĘPNE SPOTKANIE ZAPLANOWANE NA WTOREK, 7 PAŹDZIERNIKA, GODZ. 18:00

Zebranie OB PTMA – 12.VIII.2014.

                Dzień spotkania Oddziału wypadł w dniu maksimum aktywności zjawisk meteorowych z roju Perseid. To także dzień, w którym Łukasz Wołyniec został zaproszony do audycji „Gość Dnia”, nadawanej o godzinie 10:30 przez Radio Białystok, podczas której opowiadał o tym zjawisku. Więcej o rozmowie na stronie radia: http://www.radio.bialystok.pl/gosc/index/page/1/id/115487

Warto zaznaczyć, że to już druga w przeciągu miesiąca wizyta Łukasza w studiu Radio Białystok. 10 lipca opowiadał o tym, co można zaobserwować na niebie podczas letnich nocy: http://www.radio.bialystok.pl/gosc/index/page/4/id/114576

Franciszek Chodorowski poinformował o swoich lipcowych obserwacjach Merkurego. Pracuje on teraz także nad digitalizacją archiwalnych dokumentów i zdjęć dotyczących działalności naszego Oddziału.

Wojciech Burzyński poinformował zebranych o planowanym na 4 października br. III zebraniu Zarządu Głównego oraz o możliwości składania zapytań lub wniosków, które mogą zostać przekazane na Zebraniu dla ZG PTMA.

Maciej Jarmoc przedstawił efemerydę dość jasnej komety C/2014 E2 (Jacques) oraz rozdał prenumeratorom nowy numer Uranii.
W bieżącym (3/2014) wydaniu czasopisma, na stronach 46-47, kol. Wiesław Krajewski zamieścił swoją relację z tegorocznego Walnego Zjazdu Delegatów PTMA w Białymstoku.

Obecni członkowie (9): Wojciech Burzyński, Franciszek Chodorowski, Michał Chodorowski, Szymon Dykiert, Piotr Gibulski, Maciej Jarmoc, Anatol Matwiejczyk, Marcin Wojnicz, Łukasz Wołyniec.

NASTĘPNE SPOTKANIE ZAPLANOWANE NA WTOREK, 2 WRZEŚNIA, GODZ. 18:00

Zebranie OB PTMA – 01.VII.2014.

          Lipcowe spotkanie zdominowały obserwacje teleskopem słonecznym LUNT LS60T Ha, który zaprezentował Tomek Białkowski. Wykonaliśmy je z sali przez otwarte okno nie wychodząc z sali zebrania. Widoczne były zarówno plamy jak i liczne protuberancje, obraz staraliśmy sie uwiecznić na telefonach komórkowych stosując metodę projekcji okularowej.

Duży nakład pracy włożył Anatol Matwiejczyk w autorskie przygotowanie wstępnych założeń projektowych do budowy szkolnego obserwatorium astronomicznego. Ustaliliśmy co jeszcze wymaga poprawek i po przeniesieniu tego materiału na formę elektroniczną, będzie mógł on być prezentowany stosownym władzom lub dyrektorom szkół i instytucji zainteresowanych tematem budowy takiego obiektu.

           Franciszek Chodorowski przedstawił propozycję a zarazem prośbę złożoną przez mgr Andrzeja Branickiego z Wydziału Fizyki UwB. Chodzi o to, aby OB PTMA zainteresował się losem Obserwatorium Astronomicznego UwB, znajdującego się na dachu budynku przy ul. Krakowskiej, wobec planowanej przez władze uczelni sprzedaży działki, na której ten budynek stoi. Padło kilka pomysłów jak zainteresować tym tematem miejscowe placówki oświatowe.

           Wojciech Burzyński poinformował zebranych o przyznanej dotacji celowej na zakup insertera czasu GPS a także o najbliższym asteroidalnym zjawisku zakryciowym, którego pas przechodzi przez okolice Białegostoku. Chodzi o gwiazdę TYC 1682-00072-1 zakrywaną przez planetoidę (105) Artemis : http://forum.ptma.pl/viewtopic.php?f=28&t=253

Obecni członkowie (9): Wojciech Burzyński, Tomasz Białkowski, Franciszek Chodorowski, Michał Chodorowski, Szymon Januszewski, Maciej Jarmoc, Anatol Matwiejczyk, Łukasz Wołyniec, Karol Żukowski.

Obecni goście (1): Maja Burzyńska

Zebranie OB PTMA – 10.VI.2014.

              Tematem przewodnim czerwcowego spotkania był projekt zgłoszony do „Budżetu Partycypacyjnego 2015 w Białymstoku” pod tytułem: „Kosmiczna baza-multimedialne obserwatorium astronomiczne dla uczniów w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. Projekt ten zgłoszony przez Pana Marka Dudzicza (nauczyciela informatyki z III LO w Białymstoku) przedstawił nam zaproszony na spotkanie Pan Grzegorz Grzybek, współinicjator projektu. Przeprowadziliśmy małą debatę nad projektem zapewniając o naszym poparciu dla pomysłu i dyskutując o niuansach technicznych i merytorycznych przedsięwzięcia. Warto zaznaczyć, że projekt ten jest jednym ze 105-ciu zgłoszonych do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego Białegostoku. Głosowanie nad wszystkimi projektami odbędzie się w dniach 20-30 czerwca br. przez zameldowanych w mieście białostoczan posiadających prawa wyborcze.

            Tomasz Białkowski przedstawił możliwości obserwacji radioastronomicznych wykonywanych przez zdalny radioteleskop w ramach projektu Hands on Universe „Radiowe obserwacje Drogi Mlecznej”. Tomasz, jako nauczyciel fizyki, opiekuję się grupą uczniów z II LO w Białymstoku, którzy przeprowadzą takie obserwacje w odpowiednio przydzielonym przez zarządzających projektem czasie.

           Tomek wraz z Szymonem Januszewskim mają zamiar wybrać się w środę 11 czerwca w rejon Augustowa (Ośrodek Wypoczynkowy „Królowa Woda” nad Jeziorem Sajno), aby przeprowadzić wieczorny pokaz nieba dla młodzieży z II LO w Białymstoku, która będzie tam przebywać na biwaku. Pogodnej nocy !!

            W poczet członków Oddziału przyjęliśmy kolegę Karola Żukowskiego z Łomży. Witamy na pokładzie i liczymy na dużo nowych pomysłów i wniesienie energii i zapału w życie Oddziału. Karol interesuje się głównie odległymi księżycami planet-olbrzymów z naszego układu Słonecznego.

           Również przybyły pod koniec spotkania Pan dr Roman Matuszewski zadeklarował chęć wstąpienia w szeregi Towarzystwa. Pana Romana z kolei interesują obserwacje lornetkowe, na spotkaniu pokazał nam jaką lornetką obserwuje niebo.

           Maciek Jarmoc przypomniał uczestnikom o zbliżającym sie zakryciu planetoidalnym, którego pas przechodzi kilkanaście kilometrów od Białegostoku. Więcej informacji w poście: http://forum.ptma.pl/viewtopic.php?f=5&t=143

Obecni członkowie (9): Wojciech Burzyński, Tomasz Białkowski, Szymon Dykiert, Szymon Januszewski, Szczepan Klepacki, Anatol Matwiejczyk, Łukasz Wołyniec, Maciej Jarmoc, Piotr Gibulski, Karol Żukowski.

Obecni goście (2): Grzegorz Grzybek, dr Roman Matuszewski

 

Zebranie OB PTMA – 06.V.2014.

           Dzisiaj nastapiła prezentacja nowych akcesoriów astronomicznych, które zakupiliśmy do Oddziału w dniu 9 kwietnia br.  dzięki dofinansowaniu pochodzącemu od Zarządu Głównego PTMA .  Nasza baza sprzętowa powiększyła się więc o:

 • aluminiową walizkę transportową dla tuby refraktora Sky Watcher 80/600 APO ED
 • reduktor/flattener ogniskowej 0,85x  – do refraktora SW 80 APO ED
 • okular krótkoogniskowy Vixen LVW 5 mm (1,25/2″) – pole widzenia 65 stopni
 • kamerę QHY5 mono (1280 x 1024 pix., czarno-biała, do guidingu w astrofotografii)
 • GUIDESCOPE 60 mm – lunetka-autoguider o średnicy 60 mm, z mikrofokuserem

           Wojciech Burzyński przedstawił stan przygotowań do Walnego Zjazdu Delegatów PTMA, który odbędzie się za 11 dni w Białymstoku.

Podczas trwania zebrania wykonaliśmy fotografię grupową z nowym sprzętem:

Obecni członkowie (13): Białkowski Tomasz, Burzyński Wojciech, Chodorowski Franciszek, Chodorowski Michał,  Dykiert Szymon, Gibulski Piotr, Januszewski Szymon, Maciej Jarmoc, Kosiński Tomasz, Klepacki Szczepan, Matwiejczyk Anatol, Wołyniec Łukasz, Wojnicz Marcin .

Zebranie OB PTMA – 01.IV.2014.

 • Omówienie obserwacji przeprowadzonych w dniach 28-29.III.2014.
 • Relacja z zebrania ZG PTMA w Krakowie – F. Chodorowski
 • Przedstawienie możliwości prostego, drewnianego montażu paralaktycznego do wykonywania astrofotografii – urządzenie „FASTRON” Janusza Wilanda

Obecni członkowie (6): Chodorowski Franciszek, Chodorowski Michał, Dykiert Szymon, Klepacki Szczepan, Wojnicz Marcin, Wołyniec Łukasz.