Zebranie OB PTMA – 02.IX.2014.

Na powakacyjnym spotkaniu OB PTMA powitaliśmy w naszym gronie nową członkinię. Katarzyna Danilczuk jest z Białegostoku i już od dawna pasjonuje się  astronomią. Kasia poważnie myśli o zakupie pierwszego teleskopu w czym na pewno Jej doradzimy.

Spotkanie zdominował temat komet – Franciszek Chodorowski przestawił najnowsze swoje zdjęcia komety C/2014 E2 (Jacques) oraz archiwalny, nie publikowany dotąd slajd z kometą Hale-Bopp z dnia 30 marca 1997r.

Ustaliliśmy także, że dostosujemy dwa teleskopy o średnicy 25 cm do współpracy z montażem NEQ6 – jeden oddziałowy ATM-owy tubus z lustrem 25 cm, którym opiekuję się Anatol Matwiejczyk oraz tubę optyczną Synty SkyWatcher Maćka Jarmoca. Teleskop Maćka ucierpiał swego czasu w pożarze, więc razem z p. Anatolem mają zamiar przywrócić go do życia – być może wystarczy jedynie umycie lustra. Do sprzęgnięcia z montażem potrzebujemy obejm na w/w średnicę oraz szyny dovetail.

Wojciech Burzyński przekazał do oddziałowej biblioteki dwie książki o tematyce astronomicznej będące niegdyś własnością śp. Tadeusza Maliszewskiego. Książki napisane są w języku rosyjskim i w zasadzie mają wartość wyłącznie archiwalną, ze względu na zawartą w nich wiedzę sprzed kilkudziesięciu już lat.

Uzgodniliśmy także, że spotkanie obserwacyjne odędzie się w czwartek 4 września na posesji Maćka Jarmoca w Ignatkach.

Obecni członkowie (9): Wojciech Burzyński, Franciszek Chodorowski, Michał Chodorowski, Katarzyna Danilczuk, Szymon Dykiert, Maciej Jarmoc, Szczepan Klepacki, Anatol Matwiejczyk, Łukasz Wołyniec.

NASTĘPNE SPOTKANIE ZAPLANOWANE NA WTOREK, 7 PAŹDZIERNIKA, GODZ. 18:00