Zebranie OB PTMA – 07.X.2014.

             Dziś gościliśmy na zebraniu miłośniczkę astronomii z Wasilkowa, Anetę Bielską. Mam nadzieję, że nowo zapoznaną koleżankę zachęciliśmy do współpracy z naszym Oddziałem. Jak na razie Aneta obserwuje niebo lornetką. Zaoferowaliśmy swoją pomoc w doborze sprzętu do obserwacji, a najlepiej uczynimy to wybierając się razem z nią pod pogodne, rozgwieżdżone niebo. Oczywiście, pomożemy także w każdej innej sprawie związanej z astronomią, w pogłębianiu wiedzy teoretycznej jak i w praktycznej obserwacji nieba.

            Wojciech Burzyński zrelacjonował przebieg zebrania Zarządu Głównego PTMA, które odbyło się 4 października w Krakowie. Najważniejszy wniosek z tego zebrania to taki, że nasze Towarzystwo czekają dość szybkie zmiany (w tym zmiana treści Statutu), które mają za zadanie poprawę obecnego wizerunku PTMA, unowocześnienie go i umożliwienie oddziałom terenowym jeszcze większej swobody w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na działania lokalne. Spośród członków ZG PTMA została wyłoniona komisja d/s wprowadzenia zmian w Statucie. Informacja o tych działaniach zostanie jeszcze rozesłana do Oddziałów, każdy członek będzie mógł przesłać do komisji swój pomysł na jeszcze lepsze działanie PTMA. Krótka relacja z zebrania ZG znajduje się tu: https://www.facebook.com/zgptma/posts/1466714116886918?notif_t=notify_me

           Tomek Kosiński poinformował nas, że dyrekcja Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Niewodnicy Kościelnej jest zainteresowana przeprowadzeniem ponownego pokazu nieba dla dzieci. Jak tylko pozwolą na to pogoda i czas z miłą chęcią natychmiast się tam udamy.

           Kolega Szymon Dykiert zaopiekuje się oddziałowym ATM-owym teleskopem 25 cm. Sprzęt przekaże mu Anatol Matwiejczyk, u którego teleskop ten przebywał spory czas, przez co zestaw został mechanicznie dopieszczony, za co należą się Panu Anatolowi ogromne podziękowania.

           Maciek Jarmoc pokazał zdjęcie galaktyki M31 wykonane oddziałowym zestawem NEQ6+ED80. Fotografia składała się z 22 ekspozycji, po 300 sekund każda klatka. Finalną obróbkę przeprowadził Michał Kałużny z Leszna – strona Michała http://astrofotografia.pl/

Obecni członkowie (10): Wojciech Burzyński, Franciszek Chodorowski, Michał Chodorowski, Szymon Dykiert, Maciej Jarmoc, Piotr Gibulski, Tomasz Kosiński, Anatol Matwiejczyk, Marcin Wojnicz, Łukasz Wołyniec.

NASTĘPNE SPOTKANIE ZAPLANOWANE NA WTOREK, 4 LISTOPADA, GODZ. 18:00