Zebranie OB PTMA – 04.XI.2014.

       Na listopadowe spotkanie Oddziału przybyło wielu członków jak i sporo gości, 18-osobowa frekwencja zmusiła do przeniesienia się na większą salę. Początek zebrania to prezentacja teleskopu TAL-1 „Mizar” dla Kasi Danilczuk, która właśnie wypożycza ten sprzęt. Dr inż. Franciszek Chodorowski rozszerzył te „szkolenie” na wszystkich zebranych – opowiedział jak można wykorzystać teleskop w obserwacjach i jak wykonywać nim fotografie nieba. Zaprezentował autorski sposób ustawiania montażu teleskopu na biegun nieba. Na koniec tej części spotkania obejrzeliśmy fotografie nieba wykonane przez pana Franciszka właśnie przy użyciu tego modelu teleskopu. Przy okazji zobaczyliśmy także ostatnie fotografie wykonane przez Maćka Jarmoca przez oddziałowy zestaw NEQ6+ED80.

     Gościliśmy dziś Macieja Borkowskiego – ucznia II LO w Białymstoku. Maciek już wcześniej (5 września br.) obserwował niebo z nami w Ignatkach. W planach ma zakup 20-cm teleskopu Newtona, który ma być prezentem na obchodzone jeszcze w tym miesiącu 18 urodziny. Mamy nadzieję, że Maciej dołączy do nas niebawem jako pełnoprawny członek Towarzystwa.

        Kolejnym gościem zebrania był Krzysztof Gaca, należący do Stowarzyszenia „MENSA Polska”. Planujemy razem z grupą członków Mensy interesujących się astronomią (grupaAstro SIG„Special Interest Groups”) zorganizować w przyszłym roku mini-zlot w okolicach Białegostoku. Mógłby się on rozpocząć w dniu zjawiska częściowego zaćmienia Słońca, czyli 20 marca. Wstępnie na lokalizację wydarzenia typujemy Supraśl. Ze swojej strony proponujemy przeprowadzenie warsztatów wykonywania fotografii astronomicznych, prelekcje na temat sprzętu obserwacyjnego, zjawisk zakryciowych i zaćmieniowych. Osobiście Krzysztof planuje zakup sprzętu obserwacyjnego, który posłuży mu głównie do obserwacji panoramy miasta jak i obiektów na niebie.

        Wojciech Burzyński poinformował o zakryciu brzegowym Aldebarana w przyszłym roku. Do zjawiska dojdzie kilkanaście kilometrów na północ od Augustowa w dniu 21 kwietnia 2015 r. Zjawisko zajdzie jeszcze na jasnym tle nieba (Słońce -2 stopnie pod horyzontem) i będzie praktycznie widoczne tylko w naszym województwie. W związku z tym oczekujemy przyjazdu zakryciowców z całego kraju, zwłaszcza grupy warszawskiej. Ze swojej strony powinniśmy obstawić 3 stanowiska z elektronicznymi inserterami czasu. Więcej o zjawisku na stronie Janusza Wilanda: http://astrojawil.pl/blog/kronika/2015-04-21-brzegowe-zakrycie-aldebarana/

      Planujemy wznowienie na zebraniach prelekcji astronomicznych, które miałyby za zadanie samokształcenie, uzupełnianie i pogłębianie wiedzy. Taka forma prowadzenia spotkań byłaby również bardziej interesująca dla naszych gości. Wstępnie ustaliliśmy, że pilotażową pogadankę wygłosi na następnym spotkaniu Karol Żukowski – temat będzie dotyczył księżyców planet i sond kosmicznych.

      Na zakończenie spotkania teleskop Mizar został wyniesiony przed gmach Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie przeprowadziliśmy obserwacje powierzchni Księżyca. Jednocześnie był to mały pokaz dla przechodzących obok – kto chciał mógł podziwiać Księżyc zbliżający się do pełni. Przed budynkiem dołączył do nas dr Roman Matuszewski, którego już raz gościliśmy na zebraniu w czerwcu br. Najwięcej radości z obserwacji miała zaś 5-letnia córka Karola, Emilia.

Obecni członkowie (14): Tomasz Białkowski, Wojciech Burzyński, Franciszek Chodorowski, Michał Chodorowski, Katarzyna Danilczuk, Szymon Dykiert, Szymon Januszewski, Maciej Jarmoc, Piotr Gibulski, Tomasz Kosiński, Anatol Matwiejczyk, Marcin Wojnicz, Łukasz Wołyniec, Karol Żukowski

Obecni goście (5): Ewa Podbielska, Emilia Żukowska (5 lat !), Krzysztof Gaca (MENSA
Polska), Maciej Borkowski, Roman Matuszewski (tylko obserwacje).

NASTĘPNE SPOTKANIE ZAPLANOWANE NA WTOREK, 2 GRUDNIA, GODZ. 18:00