Zebranie OB PTMA – 01.VII.2014.

          Lipcowe spotkanie zdominowały obserwacje teleskopem słonecznym LUNT LS60T Ha, który zaprezentował Tomek Białkowski. Wykonaliśmy je z sali przez otwarte okno nie wychodząc z sali zebrania. Widoczne były zarówno plamy jak i liczne protuberancje, obraz staraliśmy sie uwiecznić na telefonach komórkowych stosując metodę projekcji okularowej.

Duży nakład pracy włożył Anatol Matwiejczyk w autorskie przygotowanie wstępnych założeń projektowych do budowy szkolnego obserwatorium astronomicznego. Ustaliliśmy co jeszcze wymaga poprawek i po przeniesieniu tego materiału na formę elektroniczną, będzie mógł on być prezentowany stosownym władzom lub dyrektorom szkół i instytucji zainteresowanych tematem budowy takiego obiektu.

           Franciszek Chodorowski przedstawił propozycję a zarazem prośbę złożoną przez mgr Andrzeja Branickiego z Wydziału Fizyki UwB. Chodzi o to, aby OB PTMA zainteresował się losem Obserwatorium Astronomicznego UwB, znajdującego się na dachu budynku przy ul. Krakowskiej, wobec planowanej przez władze uczelni sprzedaży działki, na której ten budynek stoi. Padło kilka pomysłów jak zainteresować tym tematem miejscowe placówki oświatowe.

           Wojciech Burzyński poinformował zebranych o przyznanej dotacji celowej na zakup insertera czasu GPS a także o najbliższym asteroidalnym zjawisku zakryciowym, którego pas przechodzi przez okolice Białegostoku. Chodzi o gwiazdę TYC 1682-00072-1 zakrywaną przez planetoidę (105) Artemis : http://forum.ptma.pl/viewtopic.php?f=28&t=253

Obecni członkowie (9): Wojciech Burzyński, Tomasz Białkowski, Franciszek Chodorowski, Michał Chodorowski, Szymon Januszewski, Maciej Jarmoc, Anatol Matwiejczyk, Łukasz Wołyniec, Karol Żukowski.

Obecni goście (1): Maja Burzyńska