Zebranie OB PTMA – 02.VII.2013.

           Na wakacyjnym zebraniu OB PTMA najaktywniejszym prelegentem był Tomasz Białkowski – nauczyciel fizyki z astronomią z dużym zacięciem dydaktycznym . Tomek zapoznał nas z możliwościami różnych astronomicznych projektów edukacyjnych:

  • Najwieksze zainteresowanie wzbudził projekt „GLORIA” (“GLObal Robotic-telescopes Intelligent Array”), który opiera się o zdalnie sterowane przez internet teleskopy, dostepne praktycznie dla każdego !!! Można przez nie obserwować niebo a nawet wykonać fotografię interesującego nas obiektu astronomicznego. Więcej informacji na stronie projektu: http://gloria-project.eu/pl/. Lecz nie tylko przez zrobotyzowane teleskopy naziemne można wykonywać swoje astronomiczne zdjęcia nie dotykając przy tym aparatu fotograficznego – Tomek przedstawił nam także możliwość osobistego wykonania zdjęcia dowolnego obszaru na Ziemi przez sprzęt znajdujący się na stacji ISS !!!
  • Drugim tematem jaki poruszył Tomek było zaprezentowanie uczestnikom spotkania ciekawych filmów dydaktycznych o tematyce astronomicznej na kanale YouTube.

Obecni członkowie (6): Białkowski Tomasz, Burzyński Wojciech, Chodorowski Franciszek, Chodorowski Michał, Kosiński Tomasz, Wołyniec Łukasz