Z sukcesem zaobserwowaliśmy zjawisko brzegowego zakrycia gwiazdy ZC 454, o jasności 5,6 mag. przez Księżyc. Było ono dość trudne do rejestracji ze względu na to, że jego moment centralny przypadał już po oświetlonej stronie tarczy Księżyca (kąt CA = -2,6 stopnia S). Jak widać, nawet przy takich wartościach kąta CA warto przyjrzeć się profilowi Księżyca i sprawdzić czy początek zjawiska nie zachodzi jeszcze po ciemnej stronie tarczy.
Na jednym stanowisku w miejscowości Ignatki, oddalonym 1,6 km na N od granicy zjawiska, obserwował i nagrywał Maciek Jarmoc. Zestaw obserwacyjny składał się z :
- refraktora Celestron NexStar 102 SLT, średnica 102 mm, ogniskowa 660 mm
- czarno-białej kamery przemysłowej GKB
- insertera czasu GPS Tomasza Wężyka (www.tomasztech.pl)
- videograbbera Aver Media EZ Maker 7
- laptopa z programem Virtualdub
Wojciech Burzyński w drodze do pracy z powodzeniem obserwował zbliżanie się gwiazdy do tarczy Księżyca przez lornetkę 10×50. powiększenie lornetki pozwoliło na obserwacje gwiazdy do około minuty przed domentem pierwszego zakrycia.
Efemerydę zjawiska wyznaczono programem Occult 4.1.1. Moment centralny zjawiska dla Ignatek wypadł o godz. 18:08:06,1 UT.
Filmowy zapis najważniejszej części obserwacji : https://www.youtube.com/watch?v=zBrKXGxBdOg Na filmie widać, że pierwszy moment zakrycia wypada o godz. 18:05:17,9 UT, zaś ostatnie zakrycie następuje o godz. 18:07:03,9 UT.