Członek oddziału PTMA Białystok, Gabriel Murawski, aktywnie uczestniczy w nowym projekcie organizowanym przez Zooniverse: Exoplanet Explorers. Polega on na klasyfikowaniu krzywych blasku pod kątem występowania spadków jasności charakterystycznych dla tranzytów planet pozasłonecznych. Dane pochodzą z sondy Kepler, uzyskane w trakcie misji K2.
Większość krzywych jasności została już przeanalizowana przez naukowców, jednak wiele potencjalnych egzoplanet umknęło. Społeczność ma okazję, aby ich wspomóc i samodzielnie odszukać pominięte obiekty. Jeśli sklasyfikowany przez nas nieznany obiekt okaże się tranzytującą planetą pozasłoneczną, stajemy się jego współodkrywcami.
Aby przejść na stronę projektu, kliknij tutaj.
Gabriel Murawski odnalazł ponad 150 potencjalnych obiektów po przeanalizowaniu blisko 27 tysięcy krzywych, z czego 80 są prawdziwymi (nieznanymi) kandydatkami. W większości mogą to być niewielkie planety, należące najprawdopodobniej do grupy superziemi lub niewielkich gazowych olbrzymów. Niewielkie spadki jasności (gdyż z tego powodu głównie pominięto) uniemożliwiają jednak ich rejestrację za pomocą amatorskiego sprzętu. Teraz czekamy na ostateczne wyniki projektu Exoplanet Explorers, które pojawią się w ciągu najbliższych kilku tygodni lub miesięcy.
Najmniejsza planeta pozasłoneczna jest nieco mniejsza od Wenus (0.81 Rz), a największa odnaleziona niewiele większa od Jowisza (1.06 Rj).